Na stroje za tlačno ulivanje delujejo posebej velike sile. Hkrati obstajajo visoke zahteve glede ulitkov: nespremenljiva kakovost z upoštevanjem majhnih dovoljenih odstopanj je ena izmed najpomembnejših zahtev glede tlačnih ulitkov za preprečevanje in zmanjšanje stopnje izvržkov. Z uporabo visokokakovostnih komponent zapiralnih delov in materialov je mogoče ta visoki standard le delno zagotoviti. Kinematika zapiralne enote in visoki temperaturni padci, ki delujejo na stroj za tlačno ulivanje, prav tako vplivajo na kakovost proizvodnje.
Talina je po naravi zelo vroča. Da se orodja za tlačno ulivanje ne bi preoblikovala, morajo biti enakomerno temperirana. V ta namen se uporabljajo kanali za temperiranje v vložkih za forme, ki so z gibkimi cevmi povezani z napravami za temperiranje. Trajno segrevanje in ohlajanje lahko tudi pri zelo trpežnih zapiralnih enotah strojev za tlačno ulivanje sčasoma povzroči spremembo natančnosti.
To zadeva predvsem drogove v zapiralnem delu, preko katerih na formo za tlačno ulivanje deluje zapiralna sila. Drogovi se poleg tega pri zapiranju forme za tlačno ulivanje močno raztezajo in pri odpiranju znova stiskajo. Če se pri teh komponentah zapiralnega dela pojavi sprememba oblike in dolžine, lahko to vpliva na vzporednost polovic form in posledično na kaviteto. Pri kompleksnih ulitkih, za katere so potrebne velike zapiralne sile, je zato smiseln nadzor raztezka droga.
Kako deluje začasni nadzor raztezka droga?
Geometrično konstantna telesa, kot so cilindrično oblikovani drogovi na zapiralnem mehanizmu strojev za tlačno ulivanje, imajo to priročno lastnost, da se pri temperaturnih nihanjih preoblikujejo enakomerno. Zato ni treba nadzorovati celotnega droga, če želimo izmeriti spremembe dolžine. Dovolj je že nekaj centimetrsko merilno območje. Na tem dejstvu temeljijo sistemi za merjenje raztezka droga.
Naš sistem za merjenje raztezka droga je sestavljen iz enega tipala raztezka s pritisnim magnetom in štirih utrjenih jeklenih kolesc, ki so med sabo povezana z občutljivo senzoriko. Sodobni sistemi za merjenje raztezka droga imajo neodvisno napajanje in brezžični komunikacijski vmesnik. Merijo raztezek droga in podatke posredujejo spletnemu računalniku.
Ta sprejme podatke za vsak posamezen drog in jih analizira. Če so odstopanja ulitka večja od dovoljenih odstopanj, je mogoče s pomočjo parametra raztezka droga ugotoviti možni vzrok. Čeprav ne obstaja nevarnost trajne spremembe forme, je mogoče različen raztezek drogov uporabiti kot indikator za način delovanja stroja. Zapiralna sila se izračuna in prikaže za vsak drog ter je tako osnova za analiziranje stanja zapiralnega dela in forme.
Mobilni sistemi za merjenje raztezka droga Fiss
Mi, podjetje Fiss, vam dobavljamo individualne sisteme za merjenje raztezka droga vrhunske kakovosti. Radijski modul posreduje vse pomembne podatke eksternemu spletnemu računalniku, tako da jih je mogoče kadarkoli odčitati in analizirati.
Staranje naših merilnih naprav ni omembe vredno. Pri teh izjemno natančnih sistemih za merjenje je priporočljivo vsakoletno umerjanje, zato to ponujamo kot servisno storitev.